Lato w pełni z Beauty Skin do -80% Sprawdź!

Szukaj
Close this search box.
30 czerwca 2022

Włókna kolagenowe w skórze – jaką pełnią role?

Zmarszczki to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy z nas. Proces ten zaczyna się po 25–30 r.ż. i jest spowodowany właśnie przez włókna kolagenowe. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, za co w organizmie człowieka odpowiedzialne są włókna kolagenowe!

Czym są włókna kolagenowe w skórze?

Włókna kolagenowe to naturalne białko, które charakteryzują się dużą elastycznością. Dlatego też im więcej jest kolagenu w skórze, tym jest ona jędrniejsza i młodziej wygląda. Ponadto jest on również podstawowym budulcem skóry, kości, mięśni, zębów i ścięgien. Włókna kolagenowe są zbudowane z aminokwasów takich jak glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. Niestety jednak wraz z wiekiem jego synteza się zmniejsza, aż w końcu po 30 r.ż. całkowicie ustaje, co sprawia, że skóra traci na jędrności. Wtedy również zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Rodzaje kolagenu

Co ciekawe, istnieje aż 29 typów kolagenu – niestety jednak naukowcy nie wiedzą, jakie znają funkcji każdego z nich. W warstwie skóry właściwej znajdują się natomiast 2 rodzaje kolagenu. Mowa o kolagenie typu 1, który stanowi niemalże 80% całego kolagenu w organizmie oraz kolagen typu 3 – pozostałe 20%. Obydwa występują w skórze,  tkance podskórnej, ścięgnach, a także tworzą blizny itd. Jednak to kolagen typu 1 określa się jako kolagen młodości.

Za co odpowiada kolagen?

Włókna kolagenowe pełnią w organizmie wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim mają one wpływ na:

  • Włosy – kolagen wzmacnia włosy już od cebulek, co zabezpiecza przed ich wypadaniem.
  • Paznokcie – zapobiega rozdwajaniu i pękaniu paznokci.
  • Układ kostny i chrzęstny – włókna kolagenowe są budulcem kości. Dodają im elastyczności, dzięki czemu również chronią je przed złamaniami.
  • Stawy – kolagen wpływa na produkcję mazi stawowej, co poprawia funkcjonowanie chrząstki.
  • System immunologiczny – zawarte w nim aminokwasy są potrzebne do funkcjonowania układu odpornościowego.

To jednak jeszcze nie wszystko. Włókna kolagenowe mają również olbrzymi wpływ na wygląd i kondycję skóry.

Jaką rolę w skórze pełnią włókna kolagenowe?

Włókna kolagenowe są ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest również promiennie wyglądająca i pozbawiona zmarszczek cera. Jest tak, ponieważ przywraca on skórze elastyczność, przez co również i wygładza zmarszczki. Co więcej, włókna kolagenowe odpowiadają również za nawilżenie skóry, co z kolei wpływa na regenerację jej komórek. Dzięki temu cera promienieje, a twarz wygląda młodo i promieniście. Brak kolagenu w skórze oznacza więc nie tylko pojawienie się zmarszczek, ale i pogorszenie wyglądu cery. W efekcie staje się ona również szara, pozbawiona kolorytu, a niekiedy pojawiają się także i trądzik, czy przebarwienia.

Warto również wspomnieć, że włókna kolagenowe wykazują  zdolności do wiązania wody, co wpływa na odpowiednie nawodnienie i nawilżenie skóry. To jednak jeszcze nie wszystko. Kolagen wykazuje bowiem właściwości regeneracyjne i przyspiesza gojenie się ran. Ponadto sprzyja on odbudowie tkanki łącznej, a gdy jego ilość utrzymuje się na właściwym poziomie, wzrastają szanse na to, że rany zagoją się bez widocznych blizn.

Niestety wraz z wiekiem oraz pod wpływem UV zmniejsza się synteza endogennego kolagenu, co wpływa na widoczne zmiany w kondycji skóry. Sytuację pogarszają także wolne rodniki, toksyny oraz wysokie i niskie temperatury. W połączeniu z brakiem witamin i składników mineralnych skóra zaczyna zmieniać swój wygląd.  W rezultacie traci więc ona jędrność i zaczyna pokrywać się coraz bardziej widocznymi zmarszczkami.

Udostępnij na:
Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN FABRYKA NORBLINA

tel. 22 150 20 40
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ELEKTROWNIA POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z obowiązującą Polityką Prywatności.