Postęp technologiczny dotknął też branży kosmetycznej, co jest widoczne przede wszystkim w zabiegach epilacji laserowej. To nowoczesne metody usuwania owłosienia, dzięki którym możemy skutecznie sprawić, że nasza skóra będzie perfekcyjnie gładka i aksamitna, bez żadnych podrażnień. Niemniej jednak jest kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby nie nabawić się nieestetycznych zmian skórnych po zabiegach epilacji laserem. Dowiedz się, czy peelingi skóry są wskazane przed albo po zabiegu depilacji wiązką laserową.
Epilacja laserowa a zalecenia zabiegowe
W każdym gabinecie depilacji laserowej specjaliści wydają określone zalecenia odnośnie do tego, jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej. Aby przygotować się rzetelnie do usunięcia owłosienia wiązką lasera, zalecamy konsultację z kosmetologiem. Tylko wtedy można dopasować odpowiednią metodę depilacji laserowej do potrzeb pacjentki lub pacjenta.
Zobacz najważniejsze zasady, do których trzeba się stosować w przypadku chęci odbycia zabiegu depilacji laserowej:
- nie używamy produktów do pielęgnacji ciała, które mają silne działanie i zawierają w składzie alkohole, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy,
- do 6 tygodni przed zabiegiem rezygnujemy z opalania skóry – zarówno naturalnie, jak i na solarium,
- dzień przed depilacją laserem musimy ogolić depilowane miejsca maszynką jednorazową,
- unikamy używania pęsety, depilatorów elektrycznych oraz wosku na 6 tygodni przed planowaną wizytą,
- odstawiamy zioła i leki światłouczulające, które mogłyby wywołać niepożądane efekty podczas zabiegu depilacji laserem,
- na dwa tygodnie przed planowaną epilacją laserową rezygnujemy z zabiegów medycyny estetycznej, np. wypełniacze, mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne.
Zalecamy też zrezygnować z peelingów skóry tuż przed i po zabiegu depilacji laserowej. Przed zabiegiem skóra powinna być idealnie czysta, natomiast po wydepilowaniu danej partii ciała tkanki są nieco osłabione i wrażliwe. Peeling w takiej sytuacji mógłby doprowadzić do dyskomfortu i zaczerwienienia.
Jak postępować po zabiegu depilacji laserowej?
W okresie rekonwalescencji po depilacji laserowej, istotne jest stosowanie łagodzących produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy chłodzące czy balsamy na bazie aloesu. Unikać należy peelingu i innych zabiegów mogących nadmiernie pobudzić skórę. Jeśli po zabiegu występuje zaczerwienienie i obrzęk – najczęściej objawy znikają do 3 dni.
Czy depilacja laserowa wywołuje skutki uboczne?
Wszystkie zabiegi kosmetyczne wiążą się z minimalnym ryzykiem występowania skutków ubocznych. W przypadku epilacji laserowej mówimy o obrzękach, zaczerwienieniu oraz podrażnieniu skóry. W celu zminimalizowania negatywnych skutków warto skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem i zrezygnować przed zabiegiem depilacji ze stosowania kosmetyków i innych środków chemicznych, które mogłyby wejść w reakcję z wiązką lasera.
Peelingi a depilacja laserowa – czy można je wykonać? Podsumowanie
Mechaniczne peelingi domowe, np. cukrowe, które można wykonać w domu nie są polecane zarówno przed, jak i po zabiegu epilacji laserowej. Dlaczego? Otóż takie działania powodują mikrouszkodzenia skóry, a także mogą wywoływać reakcje alergiczne i infekcje bakteryjne.
Zaleca się, aby zrezygnować z peelingów mechanicznych i chemicznych w okresie co najmniej dwóch tygodni przed i po depilacji laserowej. To gwarancja, że na powierzchni skóry nie pojawią się żadne stany zapalne. Oczywiście po epilacji laserem można w ciągu kilku dni zacząć delikatnie złuszczać naskórek, ale ostrożnie – na pewno nie z użyciem mocnych środków peelingujących.