Rumień na skórze u osób dorosłych to częsty problem, który wynika z rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych. To problem, który dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Rumień najczęściej pojawia się na twarzy, ale możemy też zaobserwować takie zmiany skórne na szyi oraz dekolcie. Chcesz dowiedzieć się, czym objawia się rumień? Czy to trwałe zmiany na skórze, które nie znikną samoistnie? Przejrzyj ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat rozszerzających i pękających naczyń krwionośnych.
Jak rozpoznać rumień na twarzy?
Rumień na twarzy można rozpoznać po charakterystycznym, zazwyczaj intensywnym zaczerwienieniu skóry, które często pojawia się na policzkach, nosie, a czasem rozprzestrzenia się na czoło i brodę. Objawy mogą obejmować także uczucie pieczenia lub swędzenia, a skóra w miejscu rumienia może być cieplejsza w dotyku. W niektórych przypadkach rumień może być również związany z widocznymi naczynkami krwionośnymi, zwłaszcza u osób z cerą naczynkową lub cierpiących na trądzik różowaty.
Cera naczyniowa a rumień u osób dorosłych – co warto wiedzieć?
Każdy człowiek ma inny typ cery. Jedna będzie bardziej narażona na występowanie zmian skórnych i rumieni, a inna całkowicie odporna na pękające naczynka krwionośne. Predyspozycje do nadmiernego rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych mają przede wszystkim osoby, które nie dbają o pielęgnację swojej cery. Tutaj kluczową rolę odgrywają też czynniki genetyczne.
Twarz, a dokładnie skóra na twarzy najczęściej jest delikatna i szybko traci wilgoć. Jeśli nie zadbamy o odpowiedni poziom nawilżenia twarzy, narażamy się na mocne oddziaływanie czynników zewnętrznych, a tym samym liczne podrażnienia, zaczerwienienia.
Rumień naczyniowy powstaje głównie dlatego, że skóra na twarzy ma płytki położone kapilary, które po rozszerzeniu stają się mocno widoczne. Zależnie od stopnia zaawansowania problemu, rumień może przybierać kolor różowy, a w skrajnych przypadkach także czerwony.
O ile samo zaczerwienienie nie powinno stanowić problemu, o tyle pajączki na policzkach, brodzie i szyi będą utrzymywać się długo, a bez profesjonalnej pielęgnacji i zabiegów kosmetologicznych nie poradzimy sobie z tym problemem.
Rodzaje rumieni na twarzy – jakie rozróżniamy?
Rumień na twarzy to problem skórny, który przybiera różne formy. Choć objawy są w większości przypadków podobne, tak samo jak przyczyny, to jednak rumienie mogą obejmować różne partie ciała. Rozróżniamy takie, jak:
- Rumień trwały – wynika z regularnego przyjmowania leków, antybiotyków, a także środków przeciwbólowych.
- Rumień stwardniały – jego przyczyną jest prątek gruźlicy, a zmiany mają charakter zapalny i mogą ulegać owrzodzeniu.
- Rumień dłoni – dotyczy najczęściej zmian związanych z niewydolnością wątroby oraz nadciśnieniu tętniczemu.
- Rumień wędrujący – najczęstszy objaw boreliozy, tutaj ma kolistą postać.
Ostatnia odmiana to rumień przy toczniu rumieniowatym, czyli ten pojawiający się w okolicach nosa, czoła. Ma kształt przypominający motyla i towarzyszą mu najczęściej bóle mięśni i stawów.
Leczenie rumienia – czy zabiegi laserowe są skuteczne?
Aby skutecznie pozbyć się nieestetycznych rumieni ze swojego ciała, a także niekorzystnych pajęczynek po pękających naczyniach krwionośnych, zalecamy zabiegi laserowe. Oczywiście metoda postępowania powinna być dopasowana do etiologii rumienia. Niemniej jednak zmiany naczyniowe da się skutecznie usuwać wiązką laserową, gdzie energia wiązki lasera pochłania barwnik obecny w naczynkach krwionośnych.