Epilacja laserowa do -70% OFF! Sprawdź!   

Szukaj
Close this search box.
6 stycznia 2023

Jak powstają rozstępy?

Każdy z nas pragnie posiadać idealnie wyglądające ciało, które pozbawione będzie najmniejszych wad. Blizny, cellulit oraz rozstępy znienawidzone są przez wszystkich, a tym bardziej ludzi dbających o swoje zdrowie i własny wygląd. Najbardziej pożądane w obecnym świecie jest jędrne, wysportowane ciało, pozbawione skaz oraz wad. Co najciekawsze, kwestia rozstępów czy cellulitu nie stanowi problemu tylko u kobiet, gdyż coraz częściej dotyczy także mężczyzn. Zagadnienie cellulitu jest z całą pewnością dominujące u pań, niemniej rozstępy są już uniwersalne i tyczą się obu płci. 

Rozstępy – dlaczego powstają?

Na tak postawione pytanie odpowiedzieć można w dwojaki sposób: krótko, gdyż skóra została zbytnio rozciągnięta, albo posługując się bardziej opisowym sposobem. Jeśli więc zastanawiamy się, jak powstają rozstępy warto, abyśmy zdawali sobie przede wszystkim sprawę z tego, iż skóra jest elastyczna, bardzo rozciągliwa, niemniej nawet ona ma pewne granice wytrzymałości. Naturale rusztowanie dla skóry stanowią złożone konstrukcje włókien elastynowych oraz kolagenowych. Za sprawą ich elastyczności skóra może naprawdę sporo naprężeń. Jeśli jednak dojdzie do nich nazbyt gwałtownie albo będą one zbyt mocne – prowadzi to do pękania włókien elastyny oraz kolagenu. Pęknięcia te mają miejsce w głębszych warstwach skóry i tak samo, jak blizny – są trudne do naprawiania. 

Przyczyny powstawania rozstępów mogą różne, niemniej z perspektywy naszego organizmu odpowiedź na pytanie, dlaczego powstają rozstępy może być jedna – gdyż z uwagi na nadmierne albo nazbyt gwałtowne naprężenia skóry uszkodzeniu uległy połączenia włókien elastynowych i kolagenowych. Niewątpliwie musimy w tym przypadku pamiętać, iż wytrzymałość skóry zależna jest od cech indywidualnych każdej osoby. 

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? 

Potoczna opinia odnośnie do tego, skąd się biorą rozstępy, mówi o tym, iż jest to problem, który tyczy się tylko otyłych osób – w zgodzie z takim założeniem powodów powstawania otyłości trzeba szukać w otyłości. Nie jest to jednakże do końca prawda. A na pewno nie jest to jej cały obraz. Oczywiście – nadwaga oraz otyłość sprzyjają pojawianiu się rozstępów, niemniej nie chodzi o wagę, ani o zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej – rozstępy pojawiają się, kiedy skóra podlega nadmiernemu rozciąganiu. A jako, iż komórki tłuszczu powiększają się razem z tyciem – następstwo tego stanowi rozciągniecie przez nie skóry. Nierzadko do takich rozmiarów, które spowodują pęknięcia we włóknach kolagenowych. A więc aż do powstawania rozstępów. Skoro jednakże powodem, dla którego powstają rozstępy, jest nie tylko otyłość, to jakie mogą być inne przyczyny tego zjawiska? Może być ich sporo. Przyczyny rozciągania się skóry, które prowadzą do powstania rozstępów to chociażby – u osób młodych – czas intensywnego wzrostu – proces, na który nie ma się wpływu. Także wybrane typy ćwiczeń fizycznych, tym bardziej takich mających za zadanie zwiększać masę mięśniową mogą prowadzić do takich naprężeń w skórze, iż powstawania rozstępów nie będzie, się dało uniknąć. Jedną zaś z najczęstszych przyczyn pojawienia się rozstępów jest okres ciąży. W czasie 9 miesięcy – skóra na brzuchu oraz na piersiach podlega dużemu i gwałtownemu rozciąganiu. Można niewątpliwie w takim czasie ograniczyć ryzyko występowania rozstępów dzięki, chociażby właściwej pielęgnacji skóry. Warto jednakże już wtedy być przygotowanym na ewentualną walkę z rozstępami po urodzeniu dziecka. Na szczęście obecnie medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów na rozstępy. 

Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Udostępnij na:
Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z obowiązującą Polityką Prywatności.