Epilacja laserowa do -70% OFF! Sprawdź!   

Szukaj
Close this search box.
12 stycznia 2023

Melasma – jak usunąć te trudne przebarwienia skórne?

Przebarwienia są płaskimi ciemnymi plamami na skórze, stanowiącymi rezultat nadprodukcji melaniny w komórkach skóry. Najważniejszą z przyczyn ich powstawania jest nadmierne eksponowanie na promienie słoneczne, chociaż mogą mieć one również charakter wrodzony, polekowy, pozapalny czy też wywoływany przez schorzenia wątroby oraz zaburzenia hormonalne. Szczególnym typem takich zmian jest melasma, czyli skórne przebarwienia mające związek z nadmiernym syntetyzowaniem melaniny w obszarze skóry wystawianym zbyt intensywnie na słońce. 

Melasma – czym jest? 

Melasma nazywana inaczej ostudą, zaliczana jest do skórnych przebarwień. Zwykle przybiera ona formę rozlanych, ciemnych plam, które pojawiają się najczęściej w okolicy skroni, szyi, wargi górnej czy policzków. Takim terminem określa się jednakże coś więcej aniżeli pojedyncze, niewielkie przebarwienia. To bardziej poważny defekt, który może obejmować całe partie naszej twarzy i jest odporny na zwykłe sposoby leczenia. Melasma niestety jest trudnym do zlikwidowania defektem, dlatego konieczna jest specjalistycznie dobrana terapia. 

Melasma – jak się usunąć te trudne przebarwienia skórne? 

Melasma – jak usunąć te trudne przebarwienia skórne? Istnieje co najmniej kilka profesjonalnych zabiegów, które pozwalają na pozbycie się melasmy – peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy laser. Wybór sposobu zależy od głębokości melasmy. Melasma epidermalna, która obejmuje naskórek usuwana może być za pomocą złuszczania naskórka mikrodermabrazją lub peelingami. Złuszczanie skóry za pomocą medycznych peelingów (przede wszystkim z retinoidami, kwasem kojowym lub azealainowym) czy też mikrodermabrazji będzie wymagało przeprowadzenia kilku zabiegów, z których każdy pozwala na stopniowe rozjaśnianie zmian na skórze. Z kolei zaś melasma dermalna dotyczy skóry właściwej – taka melasma jest trudniejsza do usuwania. Tak głębokie przebarwienia wymagają użycia lasera albo fotoodmładzania. 

Zasada oddziaływania lasera na zmiany barwnikowe oparta jest na wybiórczej fototermolizie – emitowane światło mające określoną długość fali absorbowane jest przez barwnikowe komórki, później zaś powstające impulsy cieple prowadzą do niszczenia docelowych komórek, bez destrukcji otaczających je struktur. Rezultat to dokładne oraz bezpieczne pozbywanie się hiperpigmentacyjnych zmian. 

Na zabieg z zastosowaniem powinniśmy się wybrać tylko do renomowanego gabinetu medycyny estetycznej, gdzie określony zostanie rodzaj przebarwień, a później metoda ich leczenia. Zabieg ten wymaga od osoby go wykonującej sporej wiedzy i rozsądnego działania. Nazbyt delikatne traktowanie zmian barwnikowych, nie przynosi założonych wcześniej  efektów. Tak samo chęć szybkiego usuwania zmian za pomocą pojedynczego zabiegu oraz nazbyt intensywne usuwanie przebarwień po niewielkiej poprawie, zakończyć się może reakcją obronną skóry przed intensywnym impulsem, która stymuluje melanocyty, co grozi nawrotem owych przebarwień. 

Czy domowe leczenie melasmy ma sens? 

Czy możliwe jest leczenie melasmy z zastosowaniem sposobów domowych? Niekoniecznie znaczy to jednakże, iż nie trzeba zastosować właściwej pielęgnacji. Jeżeli mamy niewielkie przebarwienia w obrębie twarzy, to możemy im zaradzić, używając odpowiednich dermokosmetyków. Jeśli jednak ostuda przejawia się dość ciemnymi oraz rozległymi zmianami, to musimy skorzystać z pomocy specjalisty. Także wówczas nie możemy pomijać właściwej pielęgnacji skóry przy pomocy dermokosmetyków. Tego rodzaju preparaty mają w składzie substancje wykazujące wpływ na aktywność komórek barwnikowych. 

Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Udostępnij na:
Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z obowiązującą Polityką Prywatności.